Za ciasno na własnym rynku
NFI dostrzegają potrzebę konsolidacjiproducentów
Za ciasno na własnym rynku
Z arządzający Narodowym Funduszem Inwestycyjnym Hetman, posiadający w swoim portfelu akcje fabryk płyt wiórowych, widzą potrzebę konsolidacji w polskim przemyśle meblarskim. Jest to warunek podstawowy, jeśli polskie firmy chcą odegrać ważną rolę na rynku europejskim.
Piotr Łagowski, dyrektor inwestycyjny funduszu, podczas ubiegłotygodniowej konferencji poświęconej integracji Grajewa i Prospanu zwrócił uwagę, że do połączenia dochodzi zarówno wśród zachodnich producentów płyt wiórowych, jak i mebli. Obniża to bowiem koszty i zwiększa konkurencyjność produktów. Przez ostatnie pięć lat produkcja mebli (wykorzystujących płyty wiórowe) w Polsce zwiększała się rocznie o 21 proc. Znaczny wpływ na to miał wzrost eksportu, który obejmuje 75 proc. produkcji. Najwięcej, bo około 60 proc. , kupują klienci z Unii Europejskiej. Rynek krajowy odbiera ok. 25 proc. produkcji, zaś na rynek wschodni wysyłanych jest ok. 15 proc. wyrobów. W latach 1992-1997 średnia stopa wzrostu eksportu do UE wyniosła 31 proc. , natomiast do Europy Wschodniej -- 61 proc. Zdaniem dyrektora Łagowskiego, w najbliższych latach można spodziewać się wzrostu eksportu mebli głównie do Niemiec. Ze względu na konkurencję, produkcja mebli średniej jakości w Polsce, straci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta