Więcej obaw niż nadziei
Wpływ na rynki kapitałowe
Więcej obaw niż nadziei
Wobec braku zapowiedzi konkretnych działań po dwudniowych rozmowach G 7 , analitycy nie kryli wczoraj obaw, że rozchwiane światowe rynki odczują efekty rozczarowania waszyngtońskim szczytem. Przewidywano kolejne spadki wartości indeksów giełdowych w Europie.
Jeszcze przed zakończeniem szczytu, ekonomiści z międzynarodowych instytucji finansowych ostrzegali, że jeśli nie przyniesie on zdecydowanych działań zmierzających do stłumienia zamętu w światowej gospodarce, należyod dziś oczekiwać dalszych spadków na europejskich giełdach. Jak przewidywał główny ekonomista Bear Stearns International, David Brown, wskaźnik londyńskiej giełdy FTSE 100 może spaść co najmniej o 3 proc. , zaś wartość niemieckiego DAX i paryskiego CAC obniży się odpowiednio o ok. 4 i 5 proc.
-- Do czasu zanim nie zobaczymy prawdziwego działania ze strony G 7, rynki nie zareagują pozytywnie , choćby intencje zmierzały we właściwym kierunku. -- ostrzegał główny ekonomista z amerykańskiego Bank One Investment Advisors, Anthony Chan.
Zdaniem ekonomistów, podstawowym warunkiem dla uspokojenia sytuacji na światowych rynkach byłaby teraz zdecydowana akcja ratunkowa dla Brazylii, jak też "agresywne" obniżki stóp procentowych w USA i w Europie Zachodniej. Tymczasem uczestniczce w szczycie państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta