Odliczenie przy umowie użyczenia
VAT
Czynności opodatkowane i zwolnione
Odliczenie przy umowie użyczenia
Art. 20 ustawy o VAT należy traktować jako przepis szczególny w stosunku do jej art. 19. Może on być stosowany tylko wobec podatników wykonujących jednocześnie czynności opodatkowane i zwolnione od VAT, a więc do tych, o których jest mowa w ust. 1 tego przepisu, stwierdził w wydanym 4 listopada wyroku Sąd Najwyższy.
Urząd skarbowy ustalił spółce z o. o. zobowiązanie VAT za okres od stycznia 1994 r. do czerwca 1995 r. Przeprowadzając kontrolę, stwierdził bowiem, że spółka odliczała podatek naliczony na podstawie faktur wystawionych przez podatnika nie zarejestrowanego dla potrzeb VAT iposługującego się fikcyjnym numerem NIP. Ustalono też, że w ramach współpracy spółka przekazywała innym firmom urządzenia do rozlewu piwa oraz lady barowe na zasadzie bezpłatnego użyczenia. Pomniejszenie VAT należnego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną o VAT naliczony przy zakupie urządzeń, urząd skarbowy potraktował jako zawyżenie podatku naliczonego. Dlatego zmniejszył on spółce podatek naliczony oraz zwiększył należny o trzykrotność zawyżonego odliczenia. Spółka odwołała się od takiej decyzji do izby skarbowej. Ponieważ utrzymała ona w mocy rozstrzygnięcie wydane w przez urząd, sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA wskazał, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta