Organizacja i świadczenie usług medycznych
Zmiany w czterech ustawach
Organizacja i świadczenie usług medycznych
Kolumny transportu sanitarnego będą mogły zawierać z kasami chorych umowy o świadczenie usług. Grupowe praktyki lekarzy, pielęgniarek i położnych mają być spółkami prawa cywilnego. Organem założycielskim szpitala klinicznego będzie minister zdrowia, który może przekazać swoje obowiązki i uprawnienia rektorowi akademii medycznej.
Wchodząca w życie 1 stycznia 1999 r. ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, wprowadzająca zasadę korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej poprzez kasy chorych, które zawierają w tej sprawie umowy z samodzielnymi -- publicznymi albo niepublicznymi -- zakładami opieki zdrowotnej, wymaga zmian zasad funkcjonowania tych zakładów oraz wprowadzenia nowych form pracy lekarzy. Wprowadzane są one od pewnego czasu, jednak uchwalone w poniedziałek wieczorem nowelizacje ustaw o: zakładach opieki zdrowotnej; zawodzie lekarza; zawodach pielęgniarki i położnej; szkolnictwie wyższym przewidują dalsze korekty.
Z ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wynika np. , że świadczenia medyczne dotąd mogły być udzielane przez zakłady opieki zdrowotnej lub przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny. Nowe przepisy dodają grupową praktykę lekarską lub pielęgniarską prowadzoną w formie spółki prawa cywilnego. Zastrzega się też, że samodzielny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta