Epopeja w hebanie
Epopeja w hebanie
Szkatułka ma 48 cm długości, 37 szerokości i 18 wysokości.
Na dwóch wystawach - w drugiej połowie listopada na Wawelu, w grudniu w auli wrocławskiego Ossolineum - zostanie pokazany rękopis "Pana Tadeusza". Nieczęsto można go obejrzeć. Rękopis spoczywa w wykładanej kością słoniową hebanowej szkatułce, zamkniętej w pancernym sejfie chroniącym najcenniejsze autografy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Rękopis jest depozytem rodziny Tarnowskich.
Zanim jednak 31 stycznia 1992 roku Jan Tarnowski podpisał umowę depozytową z doktorem Adolfem Juzwenką, dyrektorem Ossolineum, rękopis "Pana Tadeusza" wielokrotnie zmieniał właściciela.
Pieśni ogromnych dwanaście
Adam Mickiewicz zaczął pisać "Pana Tadeusza" jesienią 1832 roku w Paryżu. Wtedy pod nagłówkiem "Żegota", który był pierwszym tytułem poematu, zapisał słowa: "Ojczyzno, Litwo moja, ty jesteś jak zdrowie". Pierwsze cztery księgi powstały do czerwca 1833 roku. Wtedy Mickiewicz wyjechał do Szwajcarii wezwany przez swego śmiertelnie chorego przyjaciela Stefana Garczyńskiego. Dalsze strofy poematu napisał w październiku, po powrocie do Paryża. Odtąd już bez przerw pracował nad "Panem Tadeuszem". W lutym 1834 roku nowogródzką polszczyzną skreślił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta