Dostęp do teczek
Po senackiejkorekcie
Dostęp do teczek
Sejm przyjął wponiedziałek większość spośród 70 poprawek Senatu do uchwalonej 22 września ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej -- Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Kilka z nich ma charakter merytoryczny, większość -- porządkujący i uściślający treść u stawy.
Dotychczasowa treść ustawy mówiła o udzielaniu pokrzywdzonym przez działalność organów bezpieczeństwa, na ich wniosek, informacji oposiadanych przez Instytut Pamięci dotyczących ich dokumentach. Senat przyznał każdemu obywatelowi prawo do wystąpienia z pytaniem, czy mieści się w ustawowej definicji pokrzywdzonego. Oznacza to, że przy odpowiedzi twierdzącej zainteresowany będzie mógł otrzymać informacje o zawartości swojej teczki.
Ustawa reguluje przede wszystkim dwie kwestie. Pierwsza związana jest z ewidencjonowaniem, gromadzeniem, udostępnianiem, zarządzaniem i korzystaniem zdokumentów organów bezpieczeństwa wytworzonych oraz zgromadzonych od 22 lipca 1944 r. do 31 grudnia 1989 r. , a także organów bezpieczeństwa II Rzeszy i ZSRR. Chodzi też o dokumenty dotyczące zbrodni nazistowskich ikomunistycznych, zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych popełnionych na osobach narodowości polskiej od 1 września 1939 r. do 31 grudnia 1989 r. oraz oinne represje polityczne polskich organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta