Ilość to za mało
KONGRES INFORMATYKI
Pakt o społeczeństwie informacyjnym w Polsce
Ilość to za mało
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Już ponad cztery lata temu w Unii Europejskiej oraz w G 7, w grupie siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata podjęte zostały działania związane z budową globalnej infrastruktury informacyjnej, z powstawaniem "społeczeństwa informacyjnego". W Polsce reakcja na głośny tzw. Raport Bangemanna, komisarza Unii, który określił zalecenia dla Rady Europy wobec perspektywy budowy społeczeństwa informacyjnego i który miał wpływ m. in. na przyspieszenie liberalizacji rynku telekomunikacji -- jest znikoma. Nie widać jej w programach głównych ugrupowań politycznych ani w działaniach centralnej administracji.
Reformy lat 90. realizowane są w oderwaniu od celów, jakie postawiły sobie kraje rozwinięte -- twierdzą organizatorzy zbliżającego się 2. Kongresu Informatyki Polskiej. Wszystko wskazuje, że głównym celem kongresu będzie zwrócenie uwagi na fakt, że w Polsce sprawom budowy infrastruktury informacyjnej poświęca się za mało uwagi, że koncentrowanie się na ilościowych aspektach rozwoju łączności to zdecydowanie za mało. Dlatego rozpoczęte zostały prace nad projektem "paktu", którego sygnatariusze zobowiązaliby się do określenia strategii budowy społeczeństwa informacyjnego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta