Inflacyjne skutki kryzysu
Trzeba się liczyć z dalszym spadkiem kursu rubla i wzrostem cen
Inflacyjne skutki kryzysu
MAREK JAROCIńSKI
Latem 1998 roku rezerwy walutowe Centralnego Banku Rosji topniały z zawrotną szybkością, pakiet reform zaproponowany przezrząd Siergieja Kirijenki utknął w Dumie, awwielu rosyjskich bankachkomercyjnych zaczęły się pojawiać problemy z płynnością. 17 sierpnia 1998 władze zaprzestały dalszego podtrzymywaniakursurubla, odmówiły wykupu krótkoterminowych obligacji państwowych (GKO) i wprowadziły moratorium na obsługę prawie wszystkich zagranicznych długów. Pierwszedwie decyzje zainicjowały ostry kryzys bankowy (który i tak groził) , ponieważ rosyjskie banki miały ogromne portfele GKO i kontraktów typu forward.
Wydarzenia polityczne wprowadziły dodatkowy element niepewności do zamieszania w systemie finansowym. 23 sierpnia `98 prezydent Jelcyn odwołał rząd Kirijenki. Dramatyczna konfrontacja między Dumą a prezydentem wokół osoby następnego premiera (groźby rozwiązania Dumy i zmuszenia prezydenta do ustąpienia) zakończyła się dopiero 11 września. Tymczasem ustąpił prezydent Centralnego Banku Rosji Siergiej Dubynin.
Ceny gwałtownie zareagowały na te wydarzenia. Skok inflacji związany jest przede wszystkim z bezpośrednim wpływem deprecjacji rubla na ceny dóbr i mportowanych oraz z oczekiwaniami inflacyjnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta