Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cień żwirowiska

04 stycznia 1999 | Kraj | EK

KOŚCIOŁ'98

Gruntownie zmieniły sięrelacje między sekretariatem episkopatem a mediami

Cień żwirowiska

EWA K. CZACZKOWSKA

Dla Kościoła rzymskokatolickiego mógł być to całkiem udany rok, ale na jego negatywnym obrazie zaważył konflikt o krzyże na żwirowisku. Ta sprawa, o politycznych znamionach, jak cień zawisła nad polskim Kościołem. Sukcesem była natomiast ratyfikacja konkordatu, którego przyjęcie kończy okres budowania prawnych ram dla działalności Kościoła w nowej Polsce.

Niebawem minie rok od wybuchu sporu o obecność tzw. krzyża papieskiego, a potem już kilkuset krzyży na oświęcimskim żwirowisku, a wciąż jesteśmy przed jego finałem. Od decyzji sądu w sprawie wypowiedzenia przez skarb państwa umowy dzierżawy żwirowiska Stowarzyszeniu Ofiar Wojny, czyli de facto Mieczysławowi Janoszowi, zależy jego ciąg dalszy.

Burza rozpętała się w lutym ubiegłego roku, po wypowiedzi ambasadora Krzysztofa Śliwińskiego, pełnomocnika MSZ do spraw kontaktów z diasporą żydowską, o planowanym przeniesieniu ze żwirowiska tzw. krzyża papieskiego w inne miejsce, czego żądały niektóre środowiska żydowskie.

W odpowiedzi zawiązał się Komitet Obrony Krzyża, Kazimierz Świtoń prowadził głodówkę, a następnie zaapelował o stawianie nowych krzyży na żwirowisku. To był moment kulminacyjny konfliktu. Latem wciągnięty był w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1586

Spis treści
Zamów abonament