Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedosyt przyrody i pieniędzy

04 stycznia 1999 | Nauka i Technika | KF

BUDŻET 1999

48 milionów złotych to tylko połowa środków finansowych potrzebnych na parki narodowe

Niedosyt przyrody i pieniędzy

KRYSTYNA FOROWICZ

W tym roku nie będzie pieniędzy na utworzenie, oczekiwanych od kilku lat, parków narodowych: Mazurskiego -- na terenie byłych województw olsztyńskiego i suwalskiego, Turnickiego -- na Pogórzu Przemyskim oraz Jurajskiego -- w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Na utrzymanie 22 istniejących parków narodowych w projekcie budżetu na 1999 r. zaplanowano kwotę 48, 3 mln zł -- mniej niż w roku ubiegłym (52, 7 mln zł) i w latach poprzednich (51 mln zł) . W środkach budżetowych z rezerwy państwa przewidziano w 1999 r. na realizację programu "Kontrakt dla Puszczy Białowieskiej" -- 20 mln zł.

W Polsce parki narodowe zajmują łącznie ponad 301 tys. ha powierzchni (ok. 1 proc. powierzchni kraju) . To niewiele (średnia na świecie 1, 5 proc. ) Obszar chroniony w parkach większy od naszego mają Włochy, Szwecja i Rumunia. W USA parki narodowe zajmują 3, 4 proc. , w Kanadzie 1, 4, w Finlandii 2, 4 proc.

Nie jest prawdą, że na parki wydaje się olbrzymie pieniądze z kasy państwowej. W ich utrzymanie inwestują także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Ekofundusz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1586

Spis treści
Zamów abonament