Bracia mniejsi majstrujący
PRYMATOLOGIA
Ludzkie zachowania szympansów
Bracia mniejsi majstrujący
KRZYSZTOF KOWALSKI
"Niezwykły sukces, jaki osiągnął człowiek jako gatunek (jeśli sukces jest tu właściwym słowem) wynika z ewolucyjnego rozwoju jego mózgu, rozwoju, który doprowadził między innymi do używania i sporządzania narzędzi, umiejętności rozwiązywania problemów drogą logicznego rozumowania, celowej współpracy i powstania języka. Jednym z najbardziej uderzających podobieństw biologicznych między szympansem i człowiekiem jest budowa mózgu. Szympans obdarzony dużą zdolnością prostego rozumowania jest przykładem takiego typu inteligencji, która jest bliższa inteligencji człowieka, niż jakiegokolwiek innego współczesnego ssaka. Mózg współczesnego szympansa prawdopodobnie niewiele różni się od mózgu, który wiele milionów lat rządził behawiorem pierwszego małpoluda."
Powtórka
Powyższe słowa pochodzą ze słynnej książki Jane van Lawick-Goodall zatytułowanej "W cieniu człowieka" (Londyn 1971, Warszawa 1974). Autorka, Angielka, przez wiele lat obserwowała szympansy w ich naturalnym środowisku, na swobodzie, w tanzańskim parku narodowym Gombe Stream, zresztą, za namową słynnego antropologa L. S. B. Leakeya. Badania te zostały uwieńczone doktoratem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta