Kilka uwag o czekających nas zmianach
Reforma sądownictwa
Kilka uwag o czekających nas zmianach
MIROSŁAW SZWAGIERCZAK
Niezależnie od powszechnie znanych zasad organizacji sądownictwa warto zwrócić uwagę, że polski wymiar sprawiedliwości determinują dwie cechy funkcjonalne: dążenie do jednolitości i rosnące znaczenie procedury cywilnej w sądowym stosowaniu prawa. Nie jest to, moim zdaniem, szeroko postrzegane.
Tymczasem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w ramach sądownictwa powszechnego powstały, jako wyodrębnione jednostki organizacyjne zwane "sądami", kolejno: sądy rodzinne, sądy pracy i ubezpieczeń społecznych, sądy gospodarcze, sąd monopolowy, a ostatnio sąd lustracyjny, które przejęły kompetencje dotychczasowych organów pozasądowych lub którym powierzono nowe funkcje orzecznicze.
Powoli więc, acz systematycznie, kształtuje się system jednolitego wymiaru sprawiedliwości, któremu z rzadka już przeciwstawia się koncepcję sądownictwa szczególnego, z reguły służącego wąskim interesom i bazującego na ustawodawstwie specjalnym, a przez to trudnego w koherencji z innymi organami ochrony prawnej. Zwolennicy tej koncepcji uważają, że służy ona specjalizacji zawodowej sędziów, a to zwiększa efektywność rozstrzygania sporów sądowych.
Proces ujednolicania sądownictwa polskiego jest dynamiczny. Planowaną zaś jego reformę - czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta