Granice rozsądnego karcenia
Ochrona dzieci przed przemocą
Granice rozsądnego karcenia
Obowiązek państw zapewnienia każdej osobie pozostającej w granicach ich jurysdykcji zapisanych w konwencji praw i wolności wymaga od nich także podjęcia kroków gwarantujących, że nikt nie będzie poddawany torturom, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu. Dotyczy to także znęcania się przez osoby prywatne.
Sześcioletniego A. wpisano wraz z bratem w maju 1990 r. do lokalnego Rejestru Ochrony Dzieci (Child Protection Register) z powodu stosowania wobec nich przemocy fizycznej. Mężczyzna mieszkający z i ch matką otrzymał od policji ostrzeżenie, gdy przyznał, że bił chłopca. W listopadzie 1991 r. dzieci skreślono z tego rejestru. Mężczyzna, który wcześniej bił A. , poślubił następnie jego matkę. W lutym 1993 r. dyrektor szkoły, do której uczęszczał A. , powiadomił miejscowy wydział socjalny, iż dowiedział się od brata A. o biciu go przez ojczyma. Mężczyznę zatrzymano, po czym zwolniono za kaucją.
5 lutego 1993 r. A. był badany przez lekarza pediatrę, który stwierdził na jego ciele liczne -- w tym świeże -- obrażenia, które mogły być wynikiem wielokrotnych uderzeń kołkiem ogrodowym, i to z dużą siłą. Ojczyma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta