Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

19 stycznia 1999 | Publicystyka, Opinie | NC

LISTY

Informacje

Aby żadna z ofiar Auschwitz nie była pominięta

W liście pań Barbary Buczkowskiej-Błędowskiej i Jolanty Zawadzkiej-Kolczyńskiej, których ojcowie byli więźniami obozu koncentracyjnego Auschwitz, czytamy: "Rodziny pomordowanych Polaków domagają się głoszenia prawdy o zagładzie narodu polskiego, która miała miejsce przede wszystkim w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu". ("Zagłada Polaków miała miejsce w Oświęcimiu", "Rz" 5 z 7. 01. 1999 r. ).

Z dużym zainteresowaniem odebraliśmy kolejny głos sygnalizujący troskę Polaków poczuwających się do dbałości o rzetelny przekaz historyczny na temat Auschwitz-Birkenau, ponieważ to właśnie ich rodziny wpisały się w sposób szczególny w polski rozdział historii Auschwitz. Przypomnijmy, że ten największy hitlerowski obóz koncentracyjny został założony w 1940 roku wcelu więzienia w nim obywateli polskich, głównie z Górnego Śląska. Pierwszy transport przywieziono do obozu 14 czerwca 1940 roku. Znajdowało się w nim 728 Polaków -- więźniów politycznych. Przez pierwsze półtora roku właśnie Polacy stanowili przeważającą liczbę wśród osadzonych. Ogółem w czasie istnienia obozu deportowano do niego około 150 tysięcy Polaków, z czego prawie połowa zginęła. Innym tragicznym rozdziałem w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1599

Spis treści
Zamów abonament