Informacje
LISTY
Informacje
Aby żadna z ofiar Auschwitz nie była pominięta
W liście pań Barbary Buczkowskiej-Błędowskiej i Jolanty Zawadzkiej-Kolczyńskiej, których ojcowie byli więźniami obozu koncentracyjnego Auschwitz, czytamy: "Rodziny pomordowanych Polaków domagają się głoszenia prawdy o zagładzie narodu polskiego, która miała miejsce przede wszystkim w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu". ("Zagłada Polaków miała miejsce w Oświęcimiu", "Rz" 5 z 7. 01. 1999 r. ).
Z dużym zainteresowaniem odebraliśmy kolejny głos sygnalizujący troskę Polaków poczuwających się do dbałości o rzetelny przekaz historyczny na temat Auschwitz-Birkenau, ponieważ to właśnie ich rodziny wpisały się w sposób szczególny w polski rozdział historii Auschwitz. Przypomnijmy, że ten największy hitlerowski obóz koncentracyjny został założony w 1940 roku wcelu więzienia w nim obywateli polskich, głównie z Górnego Śląska. Pierwszy transport przywieziono do obozu 14 czerwca 1940 roku. Znajdowało się w nim 728 Polaków -- więźniów politycznych. Przez pierwsze półtora roku właśnie Polacy stanowili przeważającą liczbę wśród osadzonych. Ogółem w czasie istnienia obozu deportowano do niego około 150 tysięcy Polaków, z czego prawie połowa zginęła. Innym tragicznym rozdziałem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta