Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ingerencja państwa w swobodę wypowiedzi

19 stycznia 1999 | Prawo | MA

Historyczna debata o marszałku Petain

Ingerencja państwa w swobodę wypowiedzi

Czy ingerencja państwa w postaci uznania za publiczną obronę zbrodni wojennych lub zbrodni kolaboracji ogłoszenia przedstawiającego w pozytywnym świetle niektóre działania marszałka Petain była konieczna i uzasadniona?

W gazecie "Le Monde" z 13 lipca 1984 r. , na stronie z ogłoszeniami, ukazał się tekst zatytułowany: "Francuzi, macie krótką pamięć! ", a pod tym: "Philippe Pétain, 17 czerwca 1941 r". Tekst był podpisany przez obu skarżących oraz M. M. -- prezesa Krajowego Stowarzyszenia Pétain-Verdun, pod nim umieszczono adres Stowarzyszenia Obrony Pamięci Marszałka Petain, którego Lehideux był jego prezesem. W tekście wielokrotnie powtarzał się zwrot: "Francuzi, macie krótką pamięć! " i pytanie: "Czy zapomnieliście? " Przedstawiał w chronologicznym porządku główne etapy działalności publicznej marszałka Pétain od 1916 do 1945 r. , podkreślając, iż była korzystna dla Francji, również w okresie rządów Vichy.

Krajowe Stowarzyszenie Bojowników Ruchu Oporu złożyło 10 października 1984 r. doniesienie o przestępstwie pochwalania zbrodni kolaboracji przeciwko M. L. , redaktorowi naczelnemu "Le Monde", oraz Lehideux i Isorniemu, a także M. M. Według nich celem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1599

Spis treści
Zamów abonament