Kolej na ludzkich kościach
Kolej na ludzkich kościach
/teksty/sybir_990125/sybir_a_1-1.F.gif">
"Dlaczego moją ciocię zmuszono do wyjazdu z Polski? Było jej tam całkiem dobrze" - pyta mnie 13-letni Wołodia w Szkole nr 4 w Kotłasie w obwodzie archangielskim. Byłem gościem tzw. kręgu polskiego skupiającego kilkunastu uczniów uczących się języka polskiego. Za kilka miesięcy czekają ich wakacje w Polsce. Jadą na koszt władz miejskich Tarnowa oraz kilku przedsiębiorstw z tego miasta.
Tarnów jest od kilku lat miastem bliźniaczym Kotłasu i już gościł grupy rosyjskiej młodzieży. Podróż ta pozostanie w pamięci uczniów na całe życie. Nie przypuszczali, że Polska jest krajem czystych ulic, tanich owoców i dobrobytu. Wołodia słyszał już o tym od swej cioci, która spędziła w Polsce kilka lat jako żona rosyjskiego oficera, i chciałby się dowiedzieć, dlaczego armia rosyjska kilka lat temu musiała opuścić nasz kraj. Krótkiego wykładu o skomplikowanej historii naszych narodów grupka uczniów wysłuchała z największym zainteresowaniem.
Nie musiałem tłumaczyć, czym były stalinowskie represje i łagry. Wiedzieli na ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta