Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożeracze kości

25 stycznia 1999 | Nauka i Technika | ZW

ZDROWIE: Dolegliwości chorych na raka nagminnie są lekceważone

Pożeracze kości

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Choroby nowotworowe co roku wykrywane są w Polsce u 110 tys. osób, spośród których aż 60 proc. ma przerzuty do kości. Pierwszym sygnałem mogą być silne bóle kręgosłupa, stawów oraz kończyn, często błędnie diagnozowane przez lekarzy pierwszego kontaktu jako lumbago lub gościec. Niektórzy chorzy najpierw odczuwają niepokojące bóle kości, zanim w jakimś narządzie wykryty zostanie pierwotne ognisko raka.

- Bóle kości są lekceważone, zarówno przez medyków rodzinnych, jak i pacjentów, tymczasem mogą być objawem wtórnych zmian nowotworowych - mówi dr Maciej Hilgier, kierownik oddziału leczenia bólu i terapii paliatywnej Centrum Onkologii w Warszawie. Przerzuty do kości najczęściej są przeoczane u pacjentów, u których wykryto już pierwotnego raka piersi, płuc lub prostaty. Inni chorzy przez wiele miesięcy są leczeni na zapalenie stawów lub korzonków, zanim okaże się, że cierpią na raka, który zaczął się rozprzestrzeniać po całym organizmie.

Pierwszy objaw przerzutu

Brak takiego podejrzenia w odniesieniu do guzów kości jest najczęściej popełnianym błędem przez lekarzy ogólnych. Przykładem są wyjątkowo trudne do zdiagnozowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1604

Spis treści

Drogą łagrów

Zamów abonament