Wspierać start albo rozwój
Działalnością typu venture capital zajmują się w Polsce także NFI
Wspierać start albo rozwój
JAN RYMARCZYK
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej najbardziej zaawansowane w procesach rynkowej transformacji gospodarki odnotowują również największy napływ kapitałów w formie inwestycji bezpośrednich, portfelowych oraz venture capital. Oznacza to, że coraz intensywniej włączają się one w międzynarodowe przepływy kapitałowe, aczkolwiek jak dotąd są głównie biorcami kapitału. Do tych krajów zalicza się: Polskę, Węgry, Czechy i Słowenię.
Niedostatek rodzimego kapitału oraz specyficznego know-how powoduje, że w przypadku venture capital rola zagranicznych inwestorów jest przeważająca. Najczęściej te same firmy inwestują kapitał prywatny oraz instytucji publicznych w całym regionie. Pośredni lub bezpośredni udział środków pochodzących od zagranicznych instytucji publicznych w niektórych funduszach venture capital (v.c.) powoduje, że intencją ich jest nie tylko osiąganie zysku, ale także wspieranie procesów restrukturyzacji, prywatyzacji, a także przedsiębiorczości. Nie ma to jednak wpływu na ich stricte komercyjne metody działania.
Inwestorzy bądź administracja
Funkcjonujące w Polsce fundusze v.c. najczęściej rejestrowane są za granicą, co powoduje, że nie podlegają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta