Informacje
ROZWAŻANIA
Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Informacje
Wymiana doświadczeń i idei
Idea sądownictwa konstytucyjnego w Europie ma stosunkowo krótką historię, lecz dzisiaj, po kilkudziesięciu latach jego istnienia, wydaje się już oczywiste, że jest to jeden z najważniejszych filarów państwa prawa.
Mimo wielości rozwiązań modelowych wykształciły się pewne wspólne mechanizmy badania konstytucyjności, co do których można powiedzieć, że określają istotę tego sądownictwa (określane m. in. przez: pozycję tego organu jako w pełni niezależnego; ostateczność orzeczeń; nadrzędność konstytucji w systemie porządku prawnego, a więc podstawowego wzorca oceny prawa, etc. ). Obok tego istnieją istotne, a nawet zasadnicze różnice, np. zakresy kognicji (niekiedy ograniczone -- jak w wypadku Rady Konstytucyjnej we Francji, wyłącznie do kontroli prewencyjnej; zasady inicjowania postępowania -- węższy lub szerszy model; dopuszczalność lub nie indywidualnej skargi konstytucyjnej) .
Od dawna dostrzegano potrzebę współpracy, wymiany doświadczeń i idei, szerokiego dopływu informacji o orzecznictwie konstytucyjnym innych sądów, wysoko ceniono też zawsze wiedzę o warsztacie, technikach i wewnętrznej organizacji sądów konstytucyjnych. Doświadczenia takiej wymiany są zawsze wzajemnie inspirujące, i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta