Kryzys wszystkiego nie usprawiedliwia
Przetrzymywanie w areszcie
Kryzys wszystkiego nie usprawiedliwia
Do państwa należy ocena, czy jest zagrożone publiczne bezpieczeństwo, a jeśli tak, jakie środki należy podjąć, by poradzić sobie z tą sytuacją. Władze nie mają jednak w tym zakresie nieograniczonej swobody.
Hüseyin Demir, przewodniczący lokalnej organizacji Ludowej Partii Socjaldemokratycznej (SHP) , został zatrzymany 22 stycznia 1993 r. przez sekcję antyterrorystyczną policji w Idil, w południowo-wschodniej Turcji. To samo spotkało 28 stycznia 1993 r. Faika Kaplana i Sükrü Süsina.
Według władz Demir i Süsin byli aresztowani od 26 stycznia do 18 lutego 1993 r. , a więc przez dwadzieścia trzy dni, a Kaplan od 30 stycznia do 15 lutego 1993 r. , czyli przez szesnaście dni. Prokurator przy Sądzie Bezpieczeństwa Państwa w Diyarbakir zarzucił im, że byli aktywnymi członkami terrorystycznej organizacji PKK (Kurdyjska Partia Pracujących) . W tym samym czasie aresztowano wielu robotników w Idil.
7 stycznia 1993 r. dyrekcja służby bezpieczeństwa w Idil zażądała zbadania Demira i Süsina przez lekarzy, którzy stwierdzili, iż nie było na ich ciałach żadnych obrażeń. Trzy dni później zbadano Kaplana. Również u niego niczego nie stwierdzono. Adwokat skarżących zwrócił się 12 lutego 1993 r. do prokuratora o wszczęcie śledztwa przeciwko dyrektorowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta