Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A może domy składowe

08 marca 1999 | Ekonomia | AB

Dawne instytucje mogą wspomóc rozwójrynków towarowych

A może domy składowe

W Polsce jest obecnie duże zainteresowanie rozwojem rynków towarowych. Mówi się głównie o rynkach hurtowych, ale warto zwrócić uwagę na nie istniejącą obecnie instytucję, która w okresie międzywojennym wywarła duży wpływ na rozmiary krajowego handlu. Instytucja ta to dom składowy.

Przepisy kodeksu handlowego, regulujące funkcjonowanie domów składowych, nigdy nie zostały reaktywowane, jak zresztą wiele innych części tego kodeksu. Tymczasem domy składowe wywierały znaczący wpływ na wielkość handlu w Polsce, stanowiąc swoisty mechanizm nabijania koniunktury. W powiązaniu z nimi funkcjonowały w kraju: europejskie centrum handlu bawełną (do początku lat 60. w Bydgoszczy) , centrum handlowe węgla kamiennego czy, mające charakter bardziej regionalny, giełdy towarowe, np. zbożowa.

Ponowne pojawienie się domów składowych pozwoliłoby może zwiększyć znaczenie Polski w międzynarodowym obrocie handlowym, szczególnie wobec stale utrzymującego się zainteresowania zachodu handlem z Rosją i państwami poradzieckimi.

Już w średniowieczu

Historia domów składowych w Europie i w Polsce sięga średniowiecza. Już wtedy istniały składy miejskie, świadczące usługi na rzecz kupców przywożących towary na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1640

Spis treści
Zamów abonament