Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bolesław Ulanowski

08 marca 1999 | Prawo | KP

LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH

Bolesław Ulanowski

Zajmował wśród historyków prawa polskiego miejsce wybitne. Zdaniem Stanisława Estreichera był "jednym z największych erudytów i najszerzej wykształconych historyków i prawników polskich". Uchodził za czołowego europejskiego paleografa, znawcę średniowiecznych archiwaliów polskich. Jako sekretarz generalny położył ogromne zasługi dla Akademii Umiejętności, której był "duszą ożywczą przez długie lata". A jeśli chodzi o wydawanie źródeł prawa -- nie miał sobie równych.

Bolesław Ulanowski urodził się 1 sierpnia 1860 r. w Brześciu Litewskim nad Bugiem w rodzinie lekarza wojskowego. Do 1872 r. uczył się w gimnazjum lubelskim, ale egzamin dojrzałości złożył już w krakowskim Gimnazjum św. Anny w 1877 r. Z Krakowem i jego instytucjami naukowymi związał się na całe życie. Na Wydział Prawa UJ zapisał się jeszcze w trakcie studiów na Wydziale Filozoficznym. Obrona pracy "Leszek Czarny księciem krakowskim 1279--1288" przyniosła mu w 1881 r. tytuł doktora filozofii, a w 1884 r. doktora praw.

W młodzieńczych latach w następstwie pojedynku -- jak mówi pogłoska, na tle miłosnym -- Ulanowski stracił nogę. Kalectwo z jednej strony skierowało go na drogę twórczej, konstruktywnej pracy naukowej, z drugiej zaś, przy niesłychanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1640

Spis treści
Zamów abonament