Bliżej jądra
Będziemybudować elektrownie z reaktorami wodnymi
Bliżej jądra
Na światowej konferencji w Kioto nasz kraj zobowiązał się do redukcji emisji dwutlenku węgla do 2010 r. o 6 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. -- Bez rozwoju energetyki jądrowej w Polsce nie wywiążemy się z tej obietnicy -- stwierdzili w rozmowie z "Rz" prof. Zdzisław Celiński z Zakładu Energetyki i Techniki Jądrowej Politechniki Warszawskiej oraz dr Tadeusz Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.
Wkrótce odbędzie się w Warszawie międzynarodowe seminarium "Energetyka jądrowa dla Polski", którego organizatorami są Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Instytut Energii Atomowej, Komitet Problemów Energetyki PAN oraz Polskie Towarzystwo Nukleoniczne. Wszystkie te organizacje podpisują się pod opcją jądrową rozwoju energetyki w Polsce.
Podpisaliśmy Międzynarodową Konwencję Zmian Klimatycznych. Intensywnie przygotowujemy się do przystąpienia do Unii Europejskiej. To z kolei nakłada na nasz kraj obowiązek zróżnicowania źródeł energii. Do wyboru mamy gaz, atom, źródła odnawialne (mają znaczenie marginalne) oraz coraz droższy węgiel.
Obecny udział 95-proc. węgla w produkcji energii elektrycznej oraz jego 37-proc. udział w finalnym zużyciu (dla porównania z 8-proc. w Niemczech, 7-proc. w Anglii i 5-proc. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta