Świeższy oddech, wyższe zarobki
ANALIZA
Ustawa przeciwtytoniowa w praktyce
Świeższy oddech, wyższe zarobki
STEFAN CEBULSKI
Ustawa przeciwtytoniowa składa się w większości z zakazów. Ale nawet ci, których ogranicza, tylko na niejkorzystają.
Znaczną rolę w ograniczeniu zjawiska palenia w naszym kraju może spełniać ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. nr 10, poz. 55 ze zm. ; dalej: ustawa) , należąca do źródeł powszechnie obowiązującego prawa (art. 87 ust. 1 konstytucji) . Każdy ma obowiązek jej przestrzegania, zwłaszcza że ochrona zdrowia jest podstawowym prawem człowieka i obywatela (art. 68 ust. 1 konstytucji) .
Ustawa została zmieniona tylko w art. 12 przez odwrócenie kolejności kar i w art. 14 przez zastąpienie słów "podmiotu gospodarczego" określeniem "przedsiębiorcy".
W arunkiem właściwego stosowania ustawy jest jej powszechna znajomość. Ośrodek Badania Opinii Publicznej przeprowadził półtora roku temu sondaż dla ustalenia, czy i na ile znana jest w społeczeństwie. Prawie 30 proc. respondentów nie wiedziało w ogóle ojej istnieniu. Od tego czasu zapewne niewiele się zmieniło.
Na czoło zagadnień prawnych wysuwają się ochrona niepalących i propagowanie bezdymnego stylu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta