Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnioski dla polityki kursowej

08 marca 1999 | Ekonomia | MS

EURO

Pierwsze praktyczne doświadczenia

Wnioski dla polityki kursowej

MACIEJ S TANCZUK

Jeszcze przed rokiem ze świecą można było szukać zwolenników teoretycznego uzasadnienia wprowadzenia jednej waluty w tak zróżnicowanym obszarze gospodarczym, jaki utworzyło 11 państw Europy Zachodniej wprowadzając euro. Przypominam sobie wiele wątpliwości czy wręcz protestów przeciw euro, zgłaszanych zwłaszcza przez profesorów ekonomii uniwersytetów niemieckich.

Ogólna teza toczonej przed rokiem dyskusji sprowadzała się do stwierdzenia, że wprowadzenie euro może być uzasadnione przesłankami głównie politycznymi. Do złudzenia przypominało to powszechną krytykę decyzji byłego kanclerza Kohla z 1990 r. o wymianie marki wschodnioniemieckiej na markę zachodnioniemiecką w stosunku 1 do 1, bez uwzględnienia parytetu siły nabywczej tych dwóch walut, funkcjonujących w zupełnie odmiennych systemach gospodarczych. Z perspektywy dekady ocenić można decyzję Kohla, chociaż umotywowaną potrzebami doraźnej polityki, jako jedyną racjonalną w w arunkach szybko dokonującego się wchłonięcia NRD przez Niemcy zachodnie, której dzisiaj żaden rozsądny ekonomista nie próbuje kwestionować.

Czy podobnie będzie z euro? Nie tylko że nie ma do tej pory żadnych doświadczeń w tej materii, ale również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1640

Spis treści
Zamów abonament