Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cywilny zwierzchnik komendanta

08 marca 1999 | Prawo | MS

POLICJA

Zespolenie z administracją rządową i samorządową

Cywilny zwierzchnik komendanta

MACIEJ SłAWIńSKI

Policja wchodzi obecnie w skład wojewódzkiej i powiatowej administracji zespolonej, a zatem podlega zwierzchnictwu -- w zakresie określonym w ustawach -- wojewody lub starosty.

Przed reformą administracji publicznej policja, obok Państwowej Straży Pożarnej i kilkunastu innych służb, należała do tzw. administracji specjalnej, wyodrębnionej z terenowej administracji ogólnej i hierarchicznie podporządkowanej centrali. Takie usytuowanie policji brało się z koncepcji centralistycznej państwa, opartej na przewadze układu resortowego nad terytorialnym.

Teraz do administracji ogólnej w terenie włączono większość poprzednich administracji specjalnych, w tym policji. Twórcom reformy chodziło o to, żeby odpowiedzialność za jej działanie w województwie i powiecie skupić w jednym ręku, odpowiednio: wojewody i starosty. Z tej koncepcji logicznie wynika zespolenie dawnej administracji specjalnej, a obecnie tzw. służb, inspekcji i straży, z administracją ogólną -- w województwie z rządową, a w powiecie zsamorządową.

Policja, w określonym w ustawach zakresie, podlega obecnie odpowiednio zwierzchnictwu wojewody i starosty. Ci mają zatem wobec niej określone w ustawach uprawnienia:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1640

Spis treści
Zamów abonament