Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PRO/KONTRA

17 marca 1999 | Kultura | ŁG KM

PRO

PRO/KONTRA

Marks bez emocji

Dawno nie mieliśmy biografii Marksa. Nigdy jeszcze nie mieliśmy biografii Marksa pisanej na chłodno, bez emocji. Taką bez wątpienia jest książka Isaiaha Berlina -- liberalnego filozofa, drukowanego w Polsce dopiero po 1989 roku, autora, który nigdy nie był zwolennikiem marksizmu.

Liberalna koncepcja wolności jest całkowicie przeciwstawna kolektywnej wizji wolności Marksa. Berlin, który zagadnieniom wolności poświęcił swoje najważniejsze książki, miał prawo nie kochać Marksa. Nie przeszkodziło mu to jednak w napisaniu bezstronnej, całkowicie wolnej od ideologicznej interpretacji, biografii autora "Kapitału".

Biografie Marksa, które ukazywały się w Polsce Ludowej, pisane były wyłącznie przez jego współpracowników lub zwolenników marksizmu. Po 1990 roku wydawcy bardziej interesowali się Leninem, Trockim, Dzierżyńskim, niż Marksem. Oczywiście, doczekaliśmy się oficjalnych wydań fundamentalnych dla interpretacji dorobku Marksa dzieł -- "Głównych nurtów marksizmu" Kołakowskiego oraz "Społeczeństwa otwartego i jego wrogów" Poppera, nie były to jednak książki o charakterze biograficznym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1648

Spis treści
Zamów abonament