Kultura tworzy wspólnotę
Warto odrzucić dwa utarte wyobrażenia o państwie jako dyktatorze twórczości kulturalnej i jako"społecznym opiekunie" środowisk twórczych.
Kultura tworzy wspólnotę
SłAWOMIR RATAJSKI
Za kluczowe dla określenia celów i środków polityki kulturalnej państwa uważam trzy kwestie. Po pierwsze, jak odbudować i wzmocnić wspólnotę państwową, stworzyć wzorce identyfikacji z państwem, etosu działań publicznych, poświęcenia na rzecz dobra wspólnego, nowocześnie rozumianego patriotyzmu. Po drugie, w jaki sposób przekazywać nowym pokoleniom dziedzictwo przodków, jak opisywać naszą tożsamość w kontekście integracji europejskiej. Po trzecie wreszcie, jakie są najpilniejsze potrzeby edukacji kulturalnej naszego społeczeństwa, jak tworzyć warunki szerokiego uczestnictwa w kulturze.
Zapowiadana przez premiera Jerzego Buzka naprawa państwa oznacza odchodzenie od zwyczajów i reguł dawnej epoki i tworzenie we wszystkich dziedzinach życia państwowego nowych, sprawiedliwych zasad polityki. Zmiany, jakie dokonały się w wyniku reformy administracyjnej, pozwalają na nowo określić miejsce i zadania Ministerstwa Kultury. Tę szansę można wykorzystać, uzgadniając cele i środki polityki kulturalnej państwa, osiągając zgodę przynajmniej w najważniejszych sprawach. Kontrowersje wokół tego, co stanowi istotną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta