Kto pyta, czasem błądzi
Wpadki to wyjątek, nie reguła
Kto pyta, czasem błądzi
RENATA WROBEL
Ilu w Polsce jest dziś przeciwników kary śmierci? Może 18 procent, jeśli zostanie zadane pytanie, "czy powinno się stosować karę śmierci za najcięższe przestępstwa" (z sondażu CBOS) . A może 27 procent, gdy badacze zapytają, "czy zgadzamy się z Janem Pawłem II, że kara śmierci powinna być powszechnie zniesiona" (Pentor dla "Wprost") .
Inny prawdopodobnie będzie odzew społeczeństwa na hasło "pomoc dla rodzin wielodzietnych", a inny na "przywileje" dla nich. Inną reakcję może wywołać zwrot " wysłanie polskich żołnierzy" do ogarniętego wojną kraju, a inną -- "udział polskich wojsk w międzynarodowej akcji". Nawet w przypadku pozornie standardowych pytań wyborczych nie jest wszystko jedno, jak będą brzmiały, czy na przykład przy nazwie partii znajdzie się nazwisko lidera, czy też nie.
Potknięcia na blokadach
Dwa renomowane ośrodki potknęły się na blokadach dróg.
Pod koniec stycznia PBS badała na zlecenie "Rzeczpospolitej" stosunek społeczeństwa do rolniczych protestów. Jedno z pytań brzmiało: "Czy uważa Pan(i) , że rolnicy mają powody do tego, by protestować, urządzać blokady dróg? ". W odpowiedzi 78 procent przytaknęło i wynik ten podano w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta