Życie podspodem
BIOLOGIA
Biomasa Ziemi jest większa, niż przypuszczano
Życie podspodem
Odkrycie bakterii w oceanach, na wielkich głębokościach, odkrycie faktu, że ogromne panujące tam ciśnienie nie tylko im nie przeszkadza, ale wręcz jest im niezbędne do rozwoju -- zmienia całkowicie obraz biosfery. Liczba bakterii głębinowych jest najprawdopodobniej dużo większa, niż dotychczas sądzono. Najnowsze odkrycia bakterii w osadach pod dnem morskim wskazują na istnienie nieoczekiwanej głębinowej fauny; modyfikuje to poglądy o całej biomasie globu.
Głęboko
Doktor Holger Jannash z amerykańskiego "Wood Hole Oceanographic Institution" dokonał szacunkowych obliczeń, z których wynika, że ogółem w morzach i oceanach, na głębokości poniżej 1000 mznajduje się 62 proc. objętości ziemskiej biosfery, czyli żywych organizmów. Oznacza to, że większość ziemskiej biosfery podlega ciśnieniu hydrostatycznemu co najmniej 10 megapaskali.
W wodzie, ciśnienie wzrasta o jeden megapaskal co 100 metrów. Ciśnienie hydrostatyczne zależy od wagi słupa wody na danej powierzchni. Może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta