Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieuzasadnione różnicowanie

17 marca 1999 | Prawo | MA

Najemca lokalu państwowego

Nieuzasadnione różnicowanie

Różnica traktowania jest dyskryminacją, jeśli nic jej obiektywnie i racjonalnie nie uzasadnia.

Larkos i jego rodzina mieszkali w domu wynajmowanym od państwa na podstawie umowy. Na początku grudnia 1986 r. nakazano go opuścić do 30 kwietnia 1987 r. Larkos odmówił, ponieważ jako najemca jest objęty ustawą z 1983 r. o kontroli najmów i korzysta z ochrony prawa. W lutym 1990 r. przed Sądem Rejonowym w Nikozji odbyła się sprawa o eksmisję. Państwo dowodziło, iż nie było umowy najmu. Dom oddano mu w użytkowanie jako urzędnikowi na podstawie decyzji administracyjnej. Sąd w wyroku z 5 lutego 1992 r. orzekł, iż ustawy o kontroli najmów nie stosuje się do własności państwowej. Odwołanie Sąd Najwyższy oddalił w maju 1995 r.

W skardze do Komisji Larkos zarzucił, że ze względu na swój status najemcy nieruchomości państwowej nie korzystał z takiej samej ochrony jak najemcy nieruchomości prywatnych (art. 14 w połączeniu z art. 8 i art. 1 Protokołu nr 1 do konwencji) . Komisja jednogłośnie uznała, iż naruszono art. 14 w połączeniu z art. 8. Nie było potrzeby rozważania, czy naruszono także art. 14 w połączeniu z art. 1 Protokołu nr 1.

Larkos twierdził, że wynajmował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1648

Spis treści
Zamów abonament