Przepisy dla umundurowanych
REFORMA EMERYTALNA
Zawiłości przepisów wyjaśnia Teresa Guzelf, głównyspecjalista w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Zabezpieczenia Społecznego
Przepisy dla umundurowanych
W wojsku, policji i innych służbach mundurowych nowe przepisy emerytalnorentowe wywołały nie mniej zamieszania niż wcywilu, o czym świadczą choćby pełne niepokoju telefony od czytelników. Wyjaśnijmy, jakie zasady obowiązują obecnie wojskowych ifunkcjonariuszy.
Do 1 stycznia 1999 r. -- a dla niektórych również nadal -- w wojsku, policji i służbach pokrewnych obowiązywały zasady zaopatrzenia emerytalno-rentowego. Oznacza to, że emerytury i renty w tych grupach zawodowych przyznane w razie wysługi lat lub inwalidztwa wypłaca się ze środków budżetu państwa. Jest to system bezskładkowy, z innymi niż powszechnie obowiązujące zasadami przyznawania tych świadczeń. Różnica jest m. in. taka, że świadczenie emerytalne można dostać już po 15 latach służby w wysokości 40 proc. uposażenia. Te zasady zaopatrzeniowe zostają zachowane dla wszystkich żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Policji, UOP, Straży Granicznej, Straży Więziennej i Straży Pożarnej, których 1 stycznia 1999 r. nowy system emerytalny zastał w służbie.
Nowi natomiast, którzy zaciągnęli się do służby 1 stycznia 1999 r. , są objęci powszechnym, obowiązkowym systemem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta