Pomniki pośród makulatury
Jak oswoić prawotwórczego Lewiatana
Pomniki pośród makulatury
MAREK DOMAGALSKI
Prawo, jeśli nie było wyraźnie niesprawiedliwe, cieszyło się zawsze wielkim poważaniem żyjących pod jego "rządami", a wielcy prawodawcy wystawiali sobie nieśmiertelne pomniki. Tak było z Solonem, którego przez wieki czciły Ateny, Kodeksem Napoleona wciąż żywym w wielu krajach. Ale i polskie niektóre przedwojenne ustawy pozostały do dziś zasadniczo nietknięte (kodeks handlowy, prawo wekslowe czy czekowe) , a komentarze ich autorów cytowane są wciąż, jakby napisano je wczoraj.
O prawie można mówić dobrze, że chroni przed niesprawiedliwością, że jest tarczą wolności. .. , bądź źle, że ogranicza naszą swobodę, nakłada ciężary (choćby podatki) , że bywa ślepe, bezduszne. .. Ale bez prawa nie ma społeczeństwa. Czy wiemy jednak
ilu prawom podlegamy.
Według najbardziej kompetentnego w tym zakresie źródła -- Biura Dziennika Ustaw RP i Monitora Polskiego -- w czwartek 11 marca 1999 r. obowiązywało w Polsce:
ustaw -- 571; dekretów -- 62; rozporządzeń przedwojennych prezydenta z mocą ustawy -- 11.
Do tych aktów rangi ustawowej doliczyć należy ponad 800 umów międzynarodowych, z których niektóre mają niebagatelne i bezpośrednie dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta