Biurokracja w Polsce
Nie ma w systemie ustrojowym państwa polskiego mechanizmu zabezpieczającego interes publiczny
Biurokracja w Polsce
ANTONI Z. KAMI ńSKI
Badania opinii publicznej systematycznie wykazują, iż zdaniem znacznej większości naszych współobywateli administracja w naszym kraju jest niesprawna, zbyt duża i nieskuteczna. W ielu z nich podziela także pogląd o jej skorumpowaniu. Ze względu na stosunkowo niewysokie płace i raczej niski prestiż społeczny administracja nie jest też atrakcyjną drogą kariery dla młodych, dobrze zapowiadających się ludzi. Jednym słowem, podatnik polski kupuje za swoje wysokie podatki towar niskiej jakości. Skąd się to bierze?
Liczne badania porównawcze nad administracją publiczną wskazują, że jej jakość zależy od społeczno-politycznego kontekstu jej funkcjonowania. Nowoczesna administracja tworzyła się w Europie jako kluczowy element państwa prawa. Ponadto, dla kształtu, jaki przyjęła ona w poszczególnych krajach, ważny był sposób, w jaki uporały się one z feudalną przeszłością. Wystarczy porównać biurokrację francuską, niemiecką i brytyjską, by zrozumieć wagę tego czynnika. Ten drugi aspekt rozwoju biurokracji ma w Polsce drugorzędne znaczenie, choć niektórzy wskazują na wpływ kultury chłopskiej na funkcjonowanie naszych urzędów, a w kulturze tej pozostałości epoki feudalnej są dość wyraźne. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta