Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konieczna większa przejrzystość

22 marca 1999 | Ekonomia | LT

POLITYKA PIENIĘŻ NA

Jak powinna być prowadzona w obecnych warunkach

Konieczna większa przejrzystość

LUCJAN T. ORłOWSKI

Silny spadekkursu złotego w ostatnich tygodniach, nawet poniżej poziomukursu parytetowego, a zarazem istotne osłabienie zaufania inwestorów do polskiego rynkukapitałowego oznaczają konieczność pilnego wypracowaniastrategicznej wizji polityki pieniężnej i poprawy jej przejrzystości.

W ostatnich analizach głównych przyczyn szoków na międzynarodowych rynkach finansowych, wywołanych kryzysami w Azji, Rosji i Brazylii, podkreśla się niezbędność prowadzenia przez gospodarki wschodzące przejrzystej polityki pieniężnej jako podstawowy warunek uodpornienia rynków finansowych tych krajów na perturbacje zewnętrzne.

Konieczność wypracowania takiej właśnie polityki podkreśla m. in. ostatnio opublikowany "Raport Grupy 10" Banku Rozliczeń Międzynarodowych w Bazylei. Polityka ta powinna opierać się na strategicznym ujęciu celów i na permanentnym dialogu władz finansowych ze społeczeństwem i z jednostkami gospodarczymi.

Prognozowany cel inflacyjny

Pierwszym krokiem w kierunku wypracowania przejrzystej polityki było oficjalne ogłoszenie przez NBP w październiku ubiegłego roku ambitnego systemu polityki pieniężnej. System ten opiera się na sterowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1652

Spis treści
Zamów abonament