Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupy nie tylko podatkowe

22 marca 1999 | Ekonomia | AB

HOLDINGI

Łączenie się firm to proces naturalny

Grupy nie tylko podatkowe

ANDRZEJ B ERGER-JANKOWSKI

W ostatnim czasie można zaobserwować rosnące zainteresowaniesprawą holdingów w Polsce, przy całkowitym braku unormowań w tym zakresie. Chodzi zwłaszcza o unormowania podatkowe (tzw. podatekkorporacyjny) . Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziła po raz pierwszy do naszego prawodawstwa pojęcie holdingu. Był to pierwszy, bardzo nieśmiały krok, wprawdzie w dobrym kierunku, lecz całkowicie chybiony.

Przy rozpatrywaniu zagadnień związanych z holdingiem, konieczne jest krótkie przypomnienie dotyczące przyczyn, dla których firmy zaczęły łączyć się w holdingi, a także uświadomienie celów, jakie holding powinien spełniać wobec tworzących go firm.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że często twórcy prawa patrzą na skutki gospodarcze, jakie mogą wywołać tworzone przepisy, ze zbyt dużej perspektywy. Tracą przez to z pola widzenia rzecz najważniejszą -- gospodarczy lub społeczny efekt swoich poczynań.

Jak powstawały

Powstawanie holdingów było podyktowane potrzebą sprostania rosnącej konkurencji. Poszukiwanie rozwiązań prawno-ekonomicznych, które zapewniłyby firmom z jednej strony znaczną elastyczność finansową (a więc możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1652

Spis treści
Zamów abonament