Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie pod lupą

22 marca 1999 | Prawo | JO

Sędzia Bogusław Moraczewski, członek i rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa

Sędziowie pod lupą

: Wróciła kwestia ukarania sędziów, którzy w okresie Polski Ludowej sprzeniewierzyli się zasadzie niezawisłości. Jak na to będzie reagowało prawo?

BOGUSŁAW MORACZEWSKI: Zgodnie z ustawą z 3 grudnia 1998 r. można wszczynać postępowanie dyscyplinarne. Jedyną karą za sprzeniewierzenie się niezawisłości sędziowskiej jest wydalenie ze służby. Ustawodawca sprecyzował to tak, że wobec sędziego, który w latach 1944--89 "orzekając w procesach będących formą represji za działalność niepodległościową, polityczną, obronę praw człowieka lub korzystanie z nich, sprzeniewierzył się zasadzie niezawisłości sędziowskiej lub z innych powodów wydawał oczywiście niesprawiedliwe orzeczenia, ograniczał prawa stron, bezzasadnie wyłączał jawność rozprawy", nie stosuje się dotychczasowych przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym.

Postępowania dyscyplinarne wszczęte w tych sprawach przed 31 grudnia 2002 r. toczą się do prawomocnego ich zakończenia.

Przepisy te stosuje się także wobec sędziów, którzy wykonując kierownicze funkcje w administracji sądowej lub w organizacjach politycznych, naruszyli niezawisłość, wywierając wpływ na wydawanie przez innych orzeczeń w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1652

Spis treści
Zamów abonament