Sędziowie pod lupą
Sędzia Bogusław Moraczewski, członek i rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa
Sędziowie pod lupą
: Wróciła kwestia ukarania sędziów, którzy w okresie Polski Ludowej sprzeniewierzyli się zasadzie niezawisłości. Jak na to będzie reagowało prawo?
BOGUSŁAW MORACZEWSKI: Zgodnie z ustawą z 3 grudnia 1998 r. można wszczynać postępowanie dyscyplinarne. Jedyną karą za sprzeniewierzenie się niezawisłości sędziowskiej jest wydalenie ze służby. Ustawodawca sprecyzował to tak, że wobec sędziego, który w latach 1944--89 "orzekając w procesach będących formą represji za działalność niepodległościową, polityczną, obronę praw człowieka lub korzystanie z nich, sprzeniewierzył się zasadzie niezawisłości sędziowskiej lub z innych powodów wydawał oczywiście niesprawiedliwe orzeczenia, ograniczał prawa stron, bezzasadnie wyłączał jawność rozprawy", nie stosuje się dotychczasowych przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym.
Postępowania dyscyplinarne wszczęte w tych sprawach przed 31 grudnia 2002 r. toczą się do prawomocnego ich zakończenia.
Przepisy te stosuje się także wobec sędziów, którzy wykonując kierownicze funkcje w administracji sądowej lub w organizacjach politycznych, naruszyli niezawisłość, wywierając wpływ na wydawanie przez innych orzeczeń w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta