Więcej niż złoto
Bursztynowe żniwa na targach w Gdańsku
Więcej niż złoto
K RYSTYNA FOROWICZ
Po bałtycki bursztyn jeździli starożytni kupcy rzymscy. Nie tylko dla jego walorów zdobniczych, ale i właściwości leczniczych. Cenili go bardziej niż złoto. Szkiełko współczesnej medycyny w kopalnejżywicy wielkich trzeciorzędowych drzew iglastych -- bo w końcu tym właśnie jest bursztyn -- nie znajduje nic nadzwyczajnego, poza węglem, wodorem, tlenem, terpentyną, drobnymi ilościami siarki oraz mikroelementami, jak: nikiel, mangan, miedź, żelazo, sód, wapń, krzem, magnez.
Naukowcy wyróżniają 200 odmian bursztynu od bieli, poprzez złoty, aż do czarnego. Artyści plastycy potrafią wyczarować ze skamieniałej żywicy paciorki, naszyjniki, rzeźby, szkatułki, naczynia, sprzęty. 25--28 marca odbędą się kolejne, szóste, międzynarodowe targi bursztynu i biżuterii.
Gdańska oferta wyrobów liczy blisko 500 wzorów stosowanych w seryjnej produkcji.
Wokół Zatoki Gdańskiej
Polskie zagłębie bursztynowe to obszar wokół Zatoki Gdańskiej w odległości do stu kilometrów od brzegu morskiego.
Tylko w tym regionie istnieje znaczące ekonomicznie wydobycie i zbieractwo bursztynu na plażach i w wodach przybrzeżnych. Udział regionu gdańskiego w przetwórstwie i eksporcie wyrobów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta