Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tak samo i inaczej

22 marca 1999 | Prawo | SP

WIĘZIENNICTWO

W Polsce i w Republice Federalnej Niemiec

Tak samo i inaczej

STANISłAW PODEMSKI

Czy warto zestawiać politykę karną i stan więziennictwa w Polsce i w Republice Federalnej Niemiec? Jesteśmy najbliższymi sąsiadami, będziemy wkrótce w tej samej unijnej społeczności, nawet budżety resortów sprawiedliwości są sobie bliskie: w RFN 3 proc. , w Polsce 2, 86 proc. budżetu państwa, przeznaczone na sprawiedliwość i więziennictwo. Także to, czego doświadcza dzisiaj Republika Federalna, jutro dotrze do Polski.

W dwukrotnie liczniejszej od Polski RFN przebywa w zakładach karnych 52 tys. osób (dane dotyczące więziennictwa niemieckiego pochodzą z raportu ogłoszonego w piątym numerze tygodnika "Der Spiegel" z 1999 r. ), w Polsce 59 tys. Zakłady niemieckie przepełnione są ponad miarę. Związek Zawodowy Pracowników Więziennictwa podnosi alarm, ponieważ niektóre kraje związkowe (np. Bawaria, Dolna Saksonia, miasto Berlin) mają już od kilkuset do ponad tysiąca miejsc mniej, niż wymagają w więzieniach normy powierzchni. Generalna Dyrekcja Służby Więziennej w Polsce uważa, że maksymalna pojemność naszych zakładów to 61 tys. miejsc.

Jednocześnie od paru lat sądy niemieckie wymierzają coraz mniej kar krótszych, coraz więcej surowych. Na przykład w Hesji w latach 1994--96 liczba kar od 2 do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1652

Spis treści
Zamów abonament