Ile dobrego, ile wątpliwości
PRAWO DEWIZOWE
Ile dobrego, ile wątpliwości
Zmiany w ustawie o spółkach z udziałem zagranicznym
Mimo pewnych niedociągnięć nowe prawo dewizowe bardzo ułatwia życie inwestującym w Polsce. Prawdziwy przełom przyniesie jednak dopiero uchylenie ustawy o spółkach zagranicznych.
Ustawa z 18 grudnia 1998 r. -- Prawo dewizowe (Dz. U. nr 160, poz. 1063; dalej: pr. dew. ), która weszła wżycie 12 stycznia 1999 r. , wprowadziła wiele nowych instytucji, rezygnując jednocześnie z niektórych dotychczasowych (np. takich jak ogólne zezwolenia dewizowe wydawane w zarządzeniach ministra finansów) . Zmieniła się znacznie terminologia, poczynając od pojęć "rezydent" i "nierezydent" (które zastąpiły dawne pojęcia "osoba krajowa" i " osoba zagraniczna") , a kończąc na rozbudowanej klasyfikacji rodzajów obrotu dewizowego z zagranicą, z podstawowym podziałem na obrót bieżący i kapitałowy.
Przy okazji znowelizowano inne akty prawne, w tym ustawę z 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. , nr 23, poz. 117; dalej: u. s. z. ). Art. 25 pr. dew. postanawia bowiem, iż skreśla się w niej art. 10, 11 i 26. Zmiana ta, na pierwszy rzut oka niewinna, w istocie ma bardzo poważne konsekwencje dla podmiotów zagranicznych inwestujących w Polsce....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta