Osierocone zobowiązania
Kto zapłaci wierzycielom publicznych zakładów opieki zdrowotnej i aptekarzom
Osierocone zobowiązania
M AREK FORYSTEK
Żaden przepis nie reguluje wyraźnie przejęcia powstałych przed 31 grudnia 1998 r. zobowiązań byłych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, trzeba więc znaleźć konstrukcję prawną umożliwiającą skuteczne i szybkie egzekwowanie należności od właściwej jednostki organizacyjnej skarbu państwa.
Przygotowująca reformę ubezpieczeń społecznych ustawa z 20 czerwca 1997 r. zmieniająca m. in. ustawę o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 104, poz. 661 z późn. zm. ; dalej: uozoz) wprowadziła nową formę publicznych zakładów opieki zdrowotnej w postaci "samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej". Art. 35 bust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 30 sierpnia 1991 r. (Dz. U. nr 91, poz. 408 ze zm. ) stanowi, że "publiczny zakład opieki zdrowotnej, utworzony przez organ określony w art. 8 ust. 1 pkt 1--3, prowadzony jest w formie samodzielnego zakładu, pokrywającego z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i zobowiązań". Jednym z organów, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1--3 uozoz, jest wojewoda.
Wojewoda odmawia
Wojewodowie w zarządzeniach wydanych na podstawie art. 36 uozoz przekształcili publiczne zakłady opieki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta