Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osierocone zobowiązania

30 marca 1999 | Prawo | MF

Kto zapłaci wierzycielom publicznych zakładów opieki zdrowotnej i aptekarzom

Osierocone zobowiązania

M AREK FORYSTEK

Żaden przepis nie reguluje wyraźnie przejęcia powstałych przed 31 grudnia 1998 r. zobowiązań byłych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, trzeba więc znaleźć konstrukcję prawną umożliwiającą skuteczne i szybkie egzekwowanie należności od właściwej jednostki organizacyjnej skarbu państwa.

Przygotowująca reformę ubezpieczeń społecznych ustawa z 20 czerwca 1997 r. zmieniająca m. in. ustawę o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 104, poz. 661 z późn. zm. ; dalej: uozoz) wprowadziła nową formę publicznych zakładów opieki zdrowotnej w postaci "samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej". Art. 35 bust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 30 sierpnia 1991 r. (Dz. U. nr 91, poz. 408 ze zm. ) stanowi, że "publiczny zakład opieki zdrowotnej, utworzony przez organ określony w art. 8 ust. 1 pkt 1--3, prowadzony jest w formie samodzielnego zakładu, pokrywającego z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i zobowiązań". Jednym z organów, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1--3 uozoz, jest wojewoda.

Wojewoda odmawia

Wojewodowie w zarządzeniach wydanych na podstawie art. 36 uozoz przekształcili publiczne zakłady opieki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1659

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament