Droższych lin nie chcą w Unii
EKSPORT
Po wprowadzeniu cen minimalnych
Droższych lin nie chcą w Unii
Po wprowadzeniu przez Unię Europejską cen minimalnych na produkowane w Polsce liny stalowe, eksport dwóch głównych krajowych producentów na tamtejsze rynki praktycznie się załamał. Tymczasem na krajowym rynku rośnie konkurencja jeszcze tańszych producentów z Czech, Słowacji ikrajów byłego ZSRR.
Komisja Europejska zarzuciła polskim producentom sprzedaż lin na Zachodzie po cenach dumpingowych -- taniej niż w kraju. Początkowo różnica cen została obliczona na 63 proc. , później została zmniejszona do 56, 1 proc. Od 20 lutego tego roku, w przypadku Drumetu Włocławek (jednego z dwóch największych krajowych producentów lin i drutów) , wprowadzone zostały w eksporcie do Unii ceny minimalne, średnio o 35 proc. wyższe od dotychczas stosowanych.
Źle policzono
Z kolei w przypadku Linodrutu Zabrze (drugiego z największych producentów) , eksport może być kontynuowany na zasadzie tzw. zobowiązania cenowego, co oznacza, że spółka zobowiązuje się podnieść ceny swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta