Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe hasło na marsze

30 marca 1999 | Świat | JH

Obawy o los niemieckich żołnierzy * Protesty postkomunistów i Serbów

Nowe hasło na marsze

To dla mnie szok --powiedział o udziale Niemców w wojnie w Jugosławii pisarz Günter Grass. Samą operację uznał za konieczną, ale znacznie spóźnioną. Podczas targów książki w Lipsku Grass zarzucił Zachodowi brak koncepcji i niemoc. Skrytykował też dawnego szefa dyplomacji niemieckiej Hansa Dietricha Genschera za -- jego zdaniem --zbyt szybkie uznanie niepodległości Chorwacji i Słowenii, które przypieczętowało rozpad dawnej Jugosławii. To posunięcie było, według Grassa, przykładem "rezygnacji z rozsądku", czego efekty widać na Bałkanach do dzisiaj.

Na najwyższym szczeblu Republiki Federalnej udział niemieckich żołnierzy w operacji w Jugosławii uzyskał prawie powszechne poparcie. Poza postkomunistami i nielicznymi Zielonymi za nalotami opowiedzieli się w Bundestagu wszyscy deputowani -- także wielu pacyfistów oraz polityków, do których nazwisk złośliwi dopisują słowo "czerwony". Doły partyjne i trudna do dokładnego określenia część zwykłych obywateli mają więcej wątpliwości. Z wielu stron słychać żądania wycofania się Niemców z operacji NATO.

Szansa dla postkomunistów

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1659

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament