Z zaścianka do euro
W ciągu 25 lat, które upłynęły od Rewolucji Goździków, Portugalia rozkwitła. Jest dziś nowoczesnymkrajem o wysokim wzroście gospodarczym.
Z zaścianka do euro
M AłGORZATA TRYC-O STROWSKA
W nocy z 24 na 25 kwietnia 1974 roku zbuntowani wojskowi zaczęli zajmować strategiczne punkty Lizbony. W nadawanych przez radio komunikatach apelowali do mieszkańców o zachowanie spokoju i pozostanie w domach. Nikt ich nie usłuchał. Kończyła się przecież salazarowska epoka. Któż w takiej chwili usiedziałby na miejscu?
Ludzie wylegli na place i ulice, by wspólnie świętować wyzwolenie. Zdjęcia uśmiechniętych młodych żołnierzy i dziewcząt wtykających czerwone goździki w lufy karabinów obiegły świat. Ten sielankowy obraz stał się symbolem bezkrwawego przejścia od dyktatury do demokracji w Portugalii. Kwietniowy pucz zapisał się w historii jako Rewolucja Goździków.
Niemal obyło się bez ofiar. Rząd ustąpił. Zakończyła się trwająca ponad 40 lat dyktatura, która doprowadziła Portugalię do gospodarczej ruiny iuczyniła z niej zacofany, odizolowany od reszty Europy, kraj Trzeciego Świata. W ciągu ćwierćwiecza, jakie upłynęło od tego czasu, Portugalia rozkwitła. Z zaścianka Europy przekształciła się w nowoczesny, demokratyczny kraj.
"Kwietniowi kapitanowie" rozstali się z armią, by zająć się cywilnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta