Listy
Listy
Człowieczeństwo urynkowione
A rcybiskup Józef Życiński wfelietonie "Człowieczeństwo urynkowione" ("Plus Minus" 16/ 99) opisuje moralnie zgubne skutki urynkowienia wielu sfer ludzkiej aktywności. Z całym szacunkiem ośmielam się zauważyć, że urynkowienie nie ominęło również Kościoła rzymskokatolickiego. Skutki moralne tego zjawiska nie są budujące.
Prawa rynku zadomowiły się w Kościele na dobre, gorsząc wielu wiernych i odpychając ich od Kościoła. Obserwowany w ostatnich latach gwałtowny rozwój innych wyznań i sekt świadczy otym, że duża część społeczeństwa nie akceptuje "rynkowego" Kościoła i szuka zaspokojenia religijnych potrzeb poza nim.
Jaki jest ten "urynkowiony" Kościół? Plebanie ustalają ceny usług duszpasterskich -- zgodnie z prawem podaży i popytu. Wiele z nich, zgodnie z prawem maksymalizacji zysku, wydzierżawiło pomieszczenia kościelne i sale katechetyczne różnym przedsiębiorcom na sklepy i hurtownie. Prawo minimalizacji kosztów własnych skłania wielu do bezcłowego importu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta