Pomnik Ziemi
PREHISTORIA
Na warszawskich Polach Mokotowskich stanął krąg z ogromnych wielotonowych głazów
Pomnik Ziemi
KRZYSZTOF KOWALSKI
Dzień Ziemi można czcić pielęgnacyjnie, tzn. sadzeniem drzew i sprzątaniem parków; albo rekreacyjnie tak jak proponuje redakcja czasopisma "Archeologia Żywa" -- 25 kwietnia w centralnej części stolicy, na Polach Mokotowskich będzie miał miejsce festyn archeologiczny.
Chętni zobaczą, jak praojcowie lepili garnki, łupali krzemień, jak wyglądała ciesiołka z użyciem krzemiennych siekier, obróbka rogu, kości, bursztynu, skór, jak pracowali mincerze, złotnicy, jakie ubiory noszono setki, tysiące lat temu. Ale jest jeszcze trzeci sposób obchodzenia Dnia Ziemi -- medytacyjny, do którego także zaprasza "Archeologia Żywa". Na Polach Mokotowskich stanął krąg z ogromnych wielotonowych głazów. Po co? Dlaczego akurat krąg?
Megalityczne polonica
W pradziejach, na całym świecie, wznoszono kamienne konstrukcje, tzw. megality, nazwa pochodzi z greckiego mega -- wielki i lithos -- kamień. Pełniły one rozmaite funkcje: grobów, sanktuariów, obserwatoriów astronomicznych (tak! ). Najstarsze ze znanych pochodzą z północno-zachodniej Afryki, z VI tysiąclecia p. n. e. Wśród megalitów są m. in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta