Zanim sięgnął po rewolwer
HISTORIA
Ostatnie lata Walerego Sławka
Zanim sięgnął po rewolwer
TOMASZ STAńCZYK
W 60. rocznicę samobójczej śmierci Walerego Sławka (zmarł 3 kwietnia 1939 r. ), Leszek Moczulski przypomniał na łamach "Gazety Wyborczej" postać najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego, trzykrotnego premiera, współautora konstytucji kwietniowej. Jednak w obszernym tekście Moczulski niemal zupełnie pominął ostatnie lata życia Sławka. W moim przekonaniu zubaża to w sposób zasadniczy sylwetkę tego polityka. Również trudno przyjąć za bezdyskusyjne wyjaśnienie przez autora przyczyn jego samobójstwa.
Walery Sławek, po ustąpieniu ze stanowiska premiera i rozwiązaniu Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, którego był prezesem, stracił w 1935 r. swą wybitną pozycję w państwie. Przemiany polityczne, które dokonywały się już bez jego udziału, prowadziły w stronę ustroju skrajnie niedemokratycznego, opartego na rządach wodza narodu i wspierającej go partii hegemonistycznej, w stronę Włoch Mussoliniego i frankistowskiej Hiszpanii. Sławek był temu zdecydowanie przeciwny. Nie występował jednak z otwartą krytyką. Może powodował się lojalnością wobec ludzi, z którymi tyle lat pracował. A może nie chciał, by jego wystąpienie potraktowane zostało jako element walki o odzyskanie utraconej pozycji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta