Konflikt jako siła rozwoju
Obrazy społeczne Im młodsi respondenci, im bardziej wykształceni, tym bardziej pozytywne są oceny reform
Konflikt jako siła rozwoju
JAKUB KARPIńSKI
"Wojna na górze", rozpoczęta w 1990 roku, wzbudziła obawy osób nastawionych pokojowo, chociaż toczono ją przy użyciu skąpych środków, nie strzelano z armat i nie zadano w tej wojnie groźnych ran. Krytycy owej wojny prawdopodobnie niezbyt dobrze zdawali sobie sprawę z roli konfliktów w działaniu współczesnych państw demokratycznych.
Póki ludzie mają różne potrzeby i wartości, póki zasoby są ograniczone i nie można rozciągać czasu dowolnie, trzeba wybierać: realizować raczej takie a nie inne cele, ograniczone środki przeznaczać na to a nie na co innego, w ograniczonym czasie dawać pierwszeństwo zaspokojeniu tych a nie innych potrzeb. O to, co w takich sytuacjach wybrać, toczą się spory,
decyzje prowadzą dokonfliktów.
W Polsce zdaje sobie z tego sprawę rząd i samorząd, i coraz więcej osób, których sprawy zależą od rządu i samorządu. Współczesne partie polityczne tworzy się między innymi po to, by skupiać ludzi, którzy mają podobne poglądy na rozstrzyganie spraw konfliktowych.
Psychologowie często zwracają uwagę na to, że konflikty przydają się w rozwoju osobowości, pomagają nauczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta