Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krajobraz po wojnie i donosy

26 kwietnia 1999 | Kultura | KM

PROZA

Nieznane opowieści Tadeusza Nowaka

Krajobraz po wojnie i donosy

Od śmierci Tadeusza Nowaka minie niebawem 8 lat, i oto jego pokaźny dorobek pisarski powiększa się o dwie opowieści: "Jeszcze ich słyszę, widzę jeszcze" i "Jak w rozbitym lustrze". Obie wydane zostały w jednym tomie przez Muzę, w serii "Sami swoi", tej samej, w której wcześniej wznowiono jedną z najlepszych książek Nowaka -- "Wniebogłosy", zupełnie niesłychaną balladę żebraczą.

Tych ballad, wyśpiewanych mową wiązaną i niewiązaną, napisał w swoim życiu autor "Wniebogłosów" bardzo wiele, niemal tyle, co psalmów, w których się wyspecjalizował (najsławniejszy był chyba "Psalm o nożu w plecach") . Teraz balladowa karta w twórczości Tadeusza Nowaka powiększyła się o "Jeszcze ich słyszę, widzę jeszcze". O balladę o strachu. Strachem przed śmiercią, ale może jeszcze bardziej przed bólem fizycznym. "Od dziecka bałem się bicia" -- już w pierwszym zdaniu wyznaje bohater opowieści.

Bohater ten sprawia jednak czytelnikom spore kłopoty. Trudno powiedzieć, czy prowadzący narrację gimnazjalista, a także wiejski chłopak zafascynowany przyszłym kawalerzystą, który zaszczycił go przyjaźnią, wreszcie partyzant walczący z komunistyczną władzą ijej poplecznikami, to ta sama osoba. Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1681

Spis treści
Zamów abonament