Stare złudzenia, nowe szanse
TELEKOMUNIKACJA
Telefonia internetowa -- najbardziej rozwija się poza Internetem
Stare złudzenia, nowe szanse
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Przewidywania, że tańsza -- w istocie o ok. 50--70 proc. -- telefonia internetowa będzie w dość krótkim czasie rzeczywistym konkurentem klasycznej telefonii i firm telekomunikacyjnych okazały się prognozami na wyrost. Rozmowy prowadzone za pośrednictwem Internetu nadal stanowią ułamek ruchu telefonicznego. Telefonia internetowa w swej pierwszej postaci (prostej transmisji głosowej w globalnej sieci) ma wiele ograniczeń. Powodzenie zaczęła natomiast zdobywać dzięki rozwojowi technicznemu nie tyle w ogólnoświatowej, co w prywatnych sieciach komputerowych przedsiębiorstw.
Przewiduje się, że może aż 100-krotnie do 2001 roku zwiększy się wartość tego rynku osiągając 8 mld dol.
Największe korzyści z telefonii internetowej, a właściwie z możliwości przekazywania głosu w teleinformatycznych sieciach pakietowych, odnosić mogą w najbliższej przyszłości przedsiębiorstwa. Mają one bowiem możliwość integrowania transmisji danych i głosu w swych sieciach.
Głos w sieciach na polskim rynku
Do niedawna niewiele rozwiązań z dziedziny telefonii IP (wykorzystującej Internet Protocol) było gotowych do wdrożenia w sieciach przedsiębiorstw. Sytuacja zmieniła się zasadniczo w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta